SON DAKİKA

Yerel Tohumları Korumaya Paylaşmaya Devam Ediyoruz

Bu haber 07 Temmuz 2017 - 3:15 'de eklendi ve 832 views kez görüntülendi.

Yerel Tohumları Korumaya Paylaşmaya Devam Ediyoruz

Bir tohum toprağa düşmeye görsün, neler olur neler…

2012 yılında Cumhuriyet Kadınları Derneği’ne bir tohum düştü.

Bu tohum ışığa doğru yönelirken bize o kadar çok şey öğretti ki, kısa zamanda yeşerdi, dal verdi, çiçek verdi, meyve verdi ve yeniden tohuma döndü.

Üreten bir toplumdan, tüketime dayalı ve dışa bağlı bir toplum haline gelmemiz bu çalışma alanında bizi tetikleyen en büyük etken oldu.

Beş yıldır devam eden çalışmalarımız da köylere defalarca gidip, üreticinin sorunlarını dinledik.

Bahçesinde, tarlasında ürettiği ürünleri, kullandığı tohumları ve yaptığı ilaçlama şekillerini gördük.

Onların emeklerine katkı vermek, onların sesi olmak için düştük yollara.

Gönüllü vatan severlerle çıktığımız bu yolda yaptığımız her çalışmada sen- ben demeden emek verdik.

Üreticinin en büyük kaygısı ürettiği yerel tohum ürünlerinin yeterince tüketiciye ulaşmamasıydı.

Buna da el attık ve ilk bir ay boyunca onlarla birlikte pazarda satış yapmalarına destek olduk.

Çeşitli afiş ve el  ilanlarıyla, Tv. programıyla ve yaptığımız etkinliklerle tüketiciyi yerel tohum üreticisi ile buluşturmak için çaba gösterdik.

2006 yılında çıkartılan ‘Tohum Yasası’nın ardından yerel (atalık) tohumların satışları yasaklanarak yalnızca  sertifikalı tohumların ticari olarak satışına izin verilmiştir.

Küçük üreticilerin sertifika çıkartma imkanları olmadığı için yerel tohumları yaşatmak ve çoğaltmak  için takas yoluna başvurulmuştur.

Bakkalların yerini marketler ve AVM’ler alırken köylü de sessizce üretimden uzaklaştırıldı.

Tarım alanları kurudu, turizme yönelip daha çok para kazanmak uğruna bir çoğunun üzerine oteller inşa ettiler.

Köylerde kahvehane leri dolduran erkeklerin ve daha modern yaşam, daha iyi iş imkanı hayaliyle köyünü terk eden gençlerin yerini kadınlar dolduruyor.

Tarım alanında üretim yapan kadınlar sadece tarlada, bağda bahçede değil ürettiklerini aynı zamanda pazara götürüp satan emekçiler durumuna gelmiştir.

Toprağını ekemeyen, ithal saman kullanmak zorunda kalan, hayvancılığı büyük işletmelere kaptıran üreticiler artık tüketici durumuna gelmiştir.

Kullanılan İsrail tohumu, ilk yıl köylüyü sevindirip ertesi yıl ürün vermeyince gerçeği gören üretici ne yazık ki bunun yanında sadece toprağın değil insan sağlığının uğradığı zararı da geç farketmiştir.

Toplum olarak toprağa ; geçmişimiz ve geleceğimiz olarak değil, alınıp – satılabilen bir toprak parçası gözüyle bakmaya başladık.

2B yasasının ardından büyükşehir yasası ile Meralarımızı, Köyümüzü, Bağımızı, Bahçemizi kolaylıkla satabilir hale getirildik.

Şimdi aynı şekilde zeytinliklerimiz yok ediliyor, ormanlarimiz ekili alanlarımiz yakılıp yagmalanıyor.

Bizde ki Milli Mücadele duygusu bu şekilde oluştu.

Bizler, üretcilerimizin tohumdan toprağa haklarını aramaları, doğru üretim yaparak, bilinçli tarım uygulamaları konusunda mücadele etmeleri için çıktık yola.

-Çoğu yabancı şirketlerin şubeleri olan firmaların hibrit tohum, kimyasal gübre ve kimyasal içeren tarım ilaçlarına dikkat çekmek için,

-Zararlılarla, börtü – böcekle mücadele etmek ve ilaçlamada mutlaka kimyasal kullanmak gerekmediğini, ev yapımı doğal yöntemler de uygulanabileceğini göstermek için,

-Üreticilerin zararlılarla mücadele ederken, onları ”yok” etmek yerine ”uzaklaştırma” yöntemlerini öğrenmelerini sağlamak için,

-Hibrit tohum kullanarak her defasında hem toprağın hemde çiftçinin

– köylünün ekonomisinin zarar gördüğünü anlatmak için,

-Kısırlıktan bir çok hastalığa yol açan ve bağışıklık sistemini çökerten Hibrit tohumlar yerine  ”yerel tohum” kullanmanın önemini anlatmak için,

-AB ve ABD kökenli şirketlerin kendi ürünlerini patentli olarak satışa sunarken, doğadaki binlerce çeşidin nasıl yok olduğuna dikkat çekmek için,

-Tüm bu çalışmaları hiç bir dış kaynaklı destek yada hibe almadan yapabildiğimizi göstermek için,

-Yerel – Atalık tohumlarımızı korumanın da bir “Milli Mücadele” olduğu bilincini yaratmak için,

-Yerel tohumlarımızın üretilerek çoğalmasını, elden ele, köyden köye ulaşmasını, bunun bir kültür ve  görev olduğunun bilincini aşılamak için,

-Ne yazık ki binlerce çeşidinin yok olduğunu bildiğimiz yerel tohumlarımıza dikkat çekmek, var olanları gözümüz gibi korumak için,

-Gelecek nesillerimize su kadar, hava kadar, Vatan kadar önemli sağlıklı yerel tohumlarımızı bırakmak için, Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi olarak, beş yıldır büyük bir yol aldığımızın ve sorumluluğumuzun farkındayız.

Sürdürdüğümüz bu çalışmada tohum tekellerine karşı üreticiyle omuz omuza ”takas” yöntemiyle tohumlarımızı nesilden, nesile aktarmak ve Atalık tohumlarımızı sonsuza dek yaşatmak için mücadelemiz devam edecektir.

Ekim-Kasım ayları içerisinde 2017 yılının Yerel Tohum Takas Etkinliği için çalışmalarımız başlamıştır.

Bu Milli mücadele de özellikle Belediye’lerin, Oda ve Derneklerin daha duyarlı ve paylaşımcı olmalarını bekliyoruz…

Avatar
Ebru Oğuzhan Yetere.o.yeter@bihabermedya.com
1967'de Ardahan Göle'de doğdu. 1985 yılında hayatımın üniversitesi dediği İş Bankası 'nda çalışmaya başladı. 2008 'de emekli oldu. O tarihten itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği başta olmak üzere aktif olarak görev alıp çalışmaktadır. Halen CKD Fethiye yönetim kurulu üyesidir. 2008'de başladığı köşe yazılarına çeşitli haber sitelerinde düzenli olarak devam etmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Burak Yılmaz8 Temmuz 2017 / 01:14

neden bizde isvec de ki gibi bi tohum deposu yapmıyoruz ki?