SON DAKİKA

Yarıyıl Tatili En İyi Nasıl Değerlendirilebilir

Bu haber 14 Temmuz 2017 - 23:36 'de eklendi ve 449 views kez görüntülendi.

Yarıyıl tatili en iyi nasıl değerlendirilebilir ? Tatiller; aile içi ilişkileri yakınlaştırma ve birlikte geçirilen zamanı arttırma yönünden de önemli bir zamandır.

Özellikle çalışan anne ve babaların izin dönemlerini mümkünse çocuklarının tatil döneminde kullanması sınırlı aile içi etkileşimi artıracaktır.

Ailenin birlikte  geçireceği bu tatil dönemlerinin iletişim, çocuklarına model olma, onları tanıma ve gelişimlerini görebilme açısından da yararları olacaktır.

Yarıyıl tatili en iyi nasıl değerlendirilebilir ? Bu kapsamda ailelere önerilerimiz;

  • Öğrenci, tatili yalnızca dinlenme ve eğlenme olarak görmemeli, kendine uygun bir planlama yapmalıdır.
  • Öğrencilerin sınıf düzeylerine bağlı olarak planlarında ders tekrarları, eksik kazanımlarını tamamlaması yer almalıdır.
  • Tatil süresi içinde zamanının bir bölümünü kültürel faaliyetlere ayırmalı, sinema, tiyatro, sergi vb. etkinliklere katılmalıdırlar.
  • Tatil düzensiz hareket etmek anlamına gelmemeli, günlük uyku, dinlenme, eğlenme etkinlikleri iyi planlanarak ikinci döneme zinde girmek için çaba sarf edilmelidir.
  • Çocuğunuzla birlikte tatil döneminde okumak için okuma kitabı ve etkinlik kitabı seçebilir, birlikte belirli zamanlarda kitap okuyabilirsiniz. Masa başı etkinlikleri yapabilirsiniz. Çocukların bu çalışmalarda istekli olması çok önemlidir. Bu etkinlikler hem ebeveyn hem de çocuk için oldukça keyifli olacaktır.
  • Tatilde, evde kalındığı süreler içinde çocuğunuza yapabileceği ölçüde ev içi sorumluluklar vermelisiniz.

Köksal Bayazıtk.bayazit@bihabermedya.com
Köksal BAYAZIT 1973 yılında Erzurum’da doğdu. 1974 yılında babasının görevi nedeniyle İstanbul Kartal’a taşındılar. İlkokul, Ortaokul ve liseyi Kartal’da okudu. İstek Özel Uluğbey Lisesi’nin 1991 mezunudur. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun oldu. 20 yıldır rehber öğretmen olarak çalışmaktadır. Cumhuriyet, Sözcü gazetelerinde yazıları yayınlanan Köksal Bayazıt CNNTürk Başarıya Doğru programına da konuk olarak katılmıştır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.