SON DAKİKA

VPN Nedir VPN Ne İşe Yarar

Bu haber 15 Mayıs 2019 - 20:22 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

VPN Nedir VPN Ne İşe Yarar – VPN – Sanal Özel Ağ- iki veya ikiden çok cihaz arasında tünel protokolü aracılığıyla sanal özel bir ağ yaratan teknolojidir. VPN teknolojisi hayatlarımıza 1990’larda bir Microsoft çalışanının iki bilgisayar arasında özel sanal bir ağ yaratmasıyla girmiştir.

 

VPN teknolojileri başlarda daha çok şirketler tarafından kullanılmıştır.

Veri ve bilgilerini herkesin kullandığı internet üzerinde tutmak istemeyen şirketler, devlet kurumları ve benzeri kurum ve kuruluşlar VPN teknolojisinden yararlanmaya başlamıştır.VPN teknolojisi bu kurum ve kuruluşların aynı zamanda uzaktan çalışan çalışanlarının da merkez ofis internet ağına bağlanmalarına olanak sağlayarak, veri ve bilgilerin gizli ve güvende tutulması gibi avantajları sunuyor.

 

Bireyler tarafından VPN programlarının sıkça kullanılmaya başlanmasının sebebi ise devletlerin uyguladığı erişim engelleri ve bireylerin veri ve bilgilerine olan düşkünlüğünün artması olarak düşünülebilir. Web sitelere uygulanan erişim engelleri genel olarak IP adresini engellemekle gerçekleşir. Bu durumda, bir bölgenin IP adreslerinin o web siteye erişimi engellenir. DNS yani Alan İsimlendirme Sistemi engellenerek erişim engeli gerçekleştirilir. Erişim engellerinin daha birçok çeşidi vardır fakat en yaygın olanları bu ikisidir.

 

VPN programları IP adresini değiştirerek bireye sanal dünyada coğrafik olarak sınırları aşmasına olanak sağladığı için bireyler arasında bu kadar popüler hale gelmiştir. VPN programını akıllı telefonunuza ya da bilgisayarınıza kurduktan sonra aktifleştirdiğinizde, IP adresiniz değişir. IP adresi VPN ile nasıl değişir? VPN programını aktifleştirdiğinizde, VPN sunucusunun IP adresi cihazınızın IP adresi olarak gözükür. İnternet servis sağlayıcınızın cihazlarınıza atadığı IP adresini değil VPN sunucusunun IP adresini kullanırsınız.

 

VPN programları tünel protokolü olarak bilinen iletişim protokolü aracılığıyla internet kullanıcısının bağlantısını internet üzerindeki diğer bağlantılardan ayırır, onu gizli yapar ve güvende tutar. Güvenliğini bu tünel içinden geçen verileri şifreleyerek sağlar. Bu şifreleme verilerin kümeler halinde şifrelenmesinden oluşur. Küme halinde şifrelenen veri paketleri sadece varış noktasına ulaştığında açılır. Seyahati süresince bu verileri internet servis sağlayıcısı, internetinizi gözetleyen herhangi bir kişi ya da kurum göremez. Bu veriler bir şekilde görülse bile bir anlam çıkarılamaz çünkü hepsi şifrelidir.

 

VPN programlarının yapabilecekleri bunlarla da sınırlı değildir.

Kişisel verilerin gizliliğini ve güvenliğini sağlayan VPN programları aslında daha iyi bir internet deneyimi de sunar. Bunu her VPN programı başaramaz. Piyasada mevcut olan birçok ücretsiz VPN programı internet deneyimini kötü bir hale getirir. Bunu da internet bağlantısını yavaşlatarak ve verileri şifrelemeyerek yapar. Ücretsiz VPN programlarının gelir kaynağı müşterilerden olmayınca, müşteri veri ve bilgilerini satarak gelir kaynağı oluşturmaya çalışırlar. Bu yüzden ücretsiz VPN programlarını kullanmaktan kaçınınız.

 

Güvenilir VPN programları, kesinlikle günlük tutmaz. Diğer bir deyişle, kullanıcılarının internet aktivitelerini kesinlikle kaydetmez.

 

VPN programı kullanıldığında IP adresi değişiyor ve erişime engelli sitelere erişim sağlanabiliyor. Değişen IP adresi ile aynı zamanda başka ülkelerin içeriklerine de ulaşmak mümkün. Örneğin, Netflix Amerika Birleşik Devletleri içeriği Netflix Türkiye içeriğine göre çok daha kapsamlıdır. Netflix ABD içeriklerine ABD’ye gitmeden ulaşmanız normal şartlarda mümkün değil. VPN kullanarak fiziksel sınırları sanal olarak aşabilir ve istediğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz. Netflix ABD izlemek için VPN kullanabilirsiniz.

 

 

VPN programları ile sanal anonimlik kazanırken, aynı zamanda sanal veri ve bilgilerinizin gizli ve güvende olmasını sağlarsınız. IP adresinizi değiştirerek istediğiniz web sitelere ya da içeriğe ulaşabilirsiniz. Sınırsız bant genişliği sağlayan VPN programları ile videolarda takılma gibi problemler yaşamaz, oyunlarda ping süresini düşürebilirsiniz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

http://www.kayserizci.com

bodrum escort