SON DAKİKA

Önyargı

Bu haber 25 Temmuz 2017 - 20:37 'de eklendi ve 1.176 views kez görüntülendi.

Önyargı çağımızda toplu yaşam kurallarına uymak, aynı görüşe sahip olmasak dahi fikir ve yaşamlara saygı
göstermek insanoğlunun en reddedilemez kuralıdır.

Elbette her bireyin kendi iç dünyasında kuralları, düşünce ve görüşleri vardır.

Bunları toplu yaşam alanlarında o bölgenin din, ahlak ve geleneklerine en yakın halde tutmaya çalışmak huzurlu bir ortam yaşanmasına sebebiyet verir.

Elbette normal standartlarda yaşayan insanların aksine, buna uymayan düzeni bozan insanlarla da karşılaşır, onların yol açtığı olaylardan kendimizce dersler çıkarırız.

Geçmişte yaşadığımız kötü deneyimler, ister istemez insanın iç dünyasında bazı olay ve kişilere karşı fikirler oluşmasını sağlar ve ileride karşısına çıkan benzeri durumlarda bir adım sonrası için kararlar verir.

Bu ister kişilerle alakalı olsun, ister olaylarla alakalı olsun pek değişmez.

Ancak, bazen bu tip durumları abarttığımız da görülmektedir.

Kulaktan dolma bilgilerle, hiçbir tecrübe içermeyen olay, durum veya şahıslar karşısında negatif düşünmek ve bir adım sonrasına daha karamsar baktığımız durumlar artık sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

İnsanoğlu doğası gereği bazen abartmayı seviyor olsa da, eğer ki bu durum gelecek günleri etkileyecek nitelikler sergilemeye başlamışsa ciddi ciddi başımızı iki elimizin arasına koyup nerde hata yaptığımızı düşünmek zorundayız.

İleri düşüncelilik tecrübeye dayalı olmakla birlikte, iyi analiz ve sentez gerektirir.

Tabi birazda eğitim.

Eğitim derken illa o ülkenin en iyi üniversitesinden bahsetmiyorum, bilgi donanımından bahsediyorum.

Olay ve kişileri birbirine karıştırmadan ama geçmişteki benzer örnekleri göz önünde bulundurarak alınacak kararlar daha doğru olup.

Önyargıları olabildiğince asgariye düşürerek daha adaletli bir topluma, bireysel de olsa küçük bir kaldırım taşı döşemiş olmasıyla eşdeğerdir.

Unutmamalı ki, önyargılarımız bizleri olduğumuz yerde saymaya hatta gerilememize sebep olacaktır..

Avatar
Zeynep Karabulut (ahuZar)z.karabulut@bihabermedya.com
Merhaba Blog'un bana ayrılan bölümüne hoş geldiniz : Ben naçizane edebiyat sevdalısı Zeynep Karabulut : Nam-ı diğer ahuZar. Uzun zamandır yazdığım yazılarımı siz dostlarla paylaşmanın zamanı geldiğini düşünüp bir adım attım. Umarım çok güzel şey ler paylaşıp, güzel hatıralarla anacağınız bir bölüm olur. Saygılarımla

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

http://www.kayserizci.com

bodrum escort