SON DAKİKA

”Mescit Az İlerde”

Bu haber 23 Temmuz 2017 - 22:52 'de eklendi ve 592 views kez görüntülendi.
”Mescit Az ilerde”

Yeni Müfredat açıklandı

2017-2018 yılında ‘’gerici’’ bir eğitim-öğretim dönemi bizi bekliyor.
Eylül’de okullar açılacak, telaşlanmaya hiç gerek yok, herkes rahat rahat tatilini yapsın, parası olan zaten çok tan özel okullarla anlaştı.
Parası olmayan, işçi, çiftçi, memur, emekli, dar gelirli vatandaş çocuğunu torununu, yakınında ki bir İmam Hatip okuluna göndermek zorunda kalacak.
Bu arada, referandumda ‘’evet’’ diyen, yıllarca bu yönetime oy verenler bu yeni müfredattan rahatsız.
Onlar çocuklarını ve torunlarını İmam Hatiplere göndermek istemiyorlar.
Laik eğitim sisteminin değişmesini istemiyorlar.
Demek ki ucu bir yerden bize dokununca uyanıyoruz, ateş düştüğü yeri yakınca kendimize geliyoruz, sorgusuz sualsiz bu günlere nasıl geldik diye şimdi daha çok düşünmek gerekiyor.
Anadolu liseleri kapatılıp, İmam hatiplere dönüşütürülürken, Karma eğitimi sonlandırma çabaları sürerken, Ana sınıflarında çocuklar türbana bürünürken, ‘’Dindar ve Kindar bir nesil yetiştireceğiz’’ söylemleri yükselirken, Hiç telaş ettik mi, mücadele ettik mi, karşı koyduk mu, sokaklara çıkıp yürüdük mü, bu yeni ‘’gerici eğitim’’ de, tıpkı bunlar gibi hayata geçecek ve bizler ah-vah ederken bir yandan buna da alışmış olacağız.
Dün türbanla başladılar, İmam Hatiplerin artmasıyla devam etti, İmam Hatiplerle başladılar, Karma eğitimi yok etme çalışmalarıyla devam etti.
Karma eğitimi hedef alarak başladılar, Okullara mescit açmakla yol aldılar, Okullara Mescit açılmasıyla şahlanıp, Müferattan Atatürk’ü ve Atatürkçülüğü çıkarttılar.
Müfredattan Atatükçülüğü çıkartmakla başlayıp, şeriata kadar yol alacaklar.
Laik eğitim sisitemini yok edip, gerici bir eğitimi bize dayatmaya başladılar. ‘’Alışmayacağız’’ diye naralar atsak da her şeye ne yazık ki alıştık.
Anneler, babalar, dedeler, neneler şimdiden çocuklarınızın, torunlarınızın ödevlerinde yardımcı olmak için cihat dersleri, arapça dersleri almaya başlayın.

Çocuklarınızı torunlarınızı mescitlere alıştırın.

Tarikatlar, Cemaatler kapatılsın diye yazıp çizerken, yeni müfredatla şimdi onların işleri de yoğunlaçacak.
Daha çok açılacaklar, daha çok çalışacaklar.
Ülkemizin binlerce sorunu varken, eğitim yıllardır şekilden şekile girerken en son gelinen aşama da, bilimden, sanattan, felsefeden, Atatürk ilke ve Devrimlerinden uzak yeni bir ‘’gerici eğitim’’ sistemine kavuştuk.
Bununla birlikte, Laik eğitime, Laik Anayasaya, Laik hukuka en büyük darbe de vurulmuş oldu.
Bu gerici eğitimle, suç işleyenlerin cezalarının, hukuka, adalete göre değil şeriata göre verileceği öğretilecek.
Doğal felaketlerin sebebi olarak toplumun yaşam şekli gösterilecek, çocuklarımız bilimden uzaklaştırılacaktır.
Demokrasi sadece, ‘’sandıkta oy’’ kullanmak olarak öğretilecektir. Kadın – erkek eşitliği ortadan kalkacak, kadınlar sahip oldukları hakları kaybedeceklerdir.
Adı şimdilik ‘’Milli’’ olan eğitim sistemi Laik olmaktan uzaklaşacak, Din, Diyanet’in görevi olmaktan çıkıp, gerici eğitimin emrine girecektir.
Hükumetin, kendilerine yakın çevrelerde, yapmış oldukları sözde anketlerde, 100 bin kişinin fikriyle bu kararı almış olması kabul edilemez.
Bu karar haksızdır, adaletsizdir, insanlık dışıdır.
Laik eğitim sistemi bu şekilde değiştirilemez.
Yeni gercici müfredatta, Atatürkçülük, Atatürk ilke ve Devrimleri çıkarılmış, Kurtuluş savaşı ise yerini 15 Temmuza bırakmıştır.
Bilimden uzak, akıldan, sorgulamadan uzak, din kuralları ile donatılmış bu zorba değişim kabul edilemez.
Anaokullarına kadar inen bu gerici sistem kabul edilemez.
Dün Adalet için yürüyenler, Çocuklarının geleceği için endişe duyanlar, ‘’Bize bir şey olmaz’’ diye uzaktan izleyenler, Eğitimciler, yazarlar ve en çok da Aydınlar, öğretmen adayları, öğretmenler, anneler babalar.
Çağdaş, Laik bir eğitim sisteminden, bilinmez bir karanlığa doğru gidiyoruz.
Cumhuriyetimizin kurucusu, Başöğretmen, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki;
‘’İlim ve fenden başka yol gösterici aramak gaflettir, dalalettir’’

Ebru Oğuzhan Yetere.o.yeter@bihabermedya.com
1967'de Ardahan Göle'de doğdu. 1985 yılında hayatımın üniversitesi dediği İş Bankası 'nda çalışmaya başladı. 2008 'de emekli oldu. O tarihten itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği başta olmak üzere aktif olarak görev alıp çalışmaktadır. Halen CKD Fethiye yönetim kurulu üyesidir. 2008'de başladığı köşe yazılarına çeşitli haber sitelerinde düzenli olarak devam etmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.