SON DAKİKA

Küresel Isınma Mücadelesinde Kızartmanın Katkısı

Kızartma yoluyla havaya yayılan yağ asitlerinin, küresel ısınmayı kontrol altına alan bulutların oluşumuna yardımcı olabildiği bildirildi.

Bu haber 24 Kasım 2017 - 21:45 'de eklendi ve 591 views kez görüntülendi.

Küresel Isınma Mücadelesinde Kızartmanın Katkısı

Kızartılmış ürünler vasıtası ile atmosfere yayılan yağ asitlerinin, küresel ısınmada önemli kontrol altına alan bulutların oluşumuna yardımcı olabildiği açıklandı.

Kıartma sonuçları “Nature Communications” dergisinde yayımlanan, Reading Üniversitesiteli bilim adamlarının araştırmaları sonucu, kızartma sırasında açığa çıkan yağ asidi moleküllerinin, kendilerini atmosferik damlacıklar içinde üç boyutlu kompleks yapılar halinde düzenlediğini gösterdi.

Reading Üniversiteli Bilim adamları, atmosferde uzun süre devamlılık gösterebilen bu damlacıkların, iklim üzerinde serinletici etkisi olabileceğini belirttiler.

Küresel Isınma Mücadelesinde Kızartmanın Katkısı

Bu durum, bulutların oluşumuna katkı sağlayabileceğini öngörüyor.

BBC’nin yaptığa habere göre, yapılan araştırmanın lideri Dr Christian Pfrang,

“Bu damlacıklar içinde oluşan üç boyutlu kompleks yapıların, atmosferde daha uzun süre kalabildiğini fark ettik. Bu yapılar, son derece yapışkan olması dolayısıyla bir su damlacığı gibi değil daha çok bal gibidir ve damlacığın içindeki oluşumlar yavaşlayacaktır. Bunlar, oksidasyona dayanıklıdır, bu yüzden etrafta daha uzun kalırlar ve böylece bulut oluşumu daha kolay olacaktır.” ifadesini açıkladı.

Pfrang, ayrıca bu konunun daha fazla araştırmaya gerek olduğunu belirtti.

Haber Editörü : Sinem Uludağ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.