SON DAKİKA

Haftanın Kitabı Güve Bir Türkiye Filmi Tuncay Mollaveisoğlu

Bu haber 05 Eylül 2017 - 18:27 'de eklendi ve 929 views kez görüntülendi.

Haftanın Kitabı Güve Bir Türkiye Filmi Tuncay Mollaveisoğlu

 

 

Boyut

:13.50×20.00

Sayfa Sayısı

:258
Kapak Türü:Ciltsiz
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:Türkçe
Format:Kitap

Güve: Bir Türkiye Filmi-Tuncay MOLLAVEİSOĞLU

Kitaptaki olaylar ve adı geçen kişiler gerçektir.

Yapılan yolsuzluklar, devletin gizli arşivlerindeki raporlara dayanılarak yazılmış.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Emlak Bankası’nda yapılan soygunları ve denetimsizliği ve sürgünleri gözler önüne sermekte.

İşin daha da garibi, bu kişilerin hala bu bankalarda sözleşmeli çalıştıklarını ve bankaya geri döndüğünüzde başınıza gelecekleri anlamanız için Tuncay Mollaveisoğlu’ nun; eski müfettişler Tahir Bayındır ve Hamit Üçer’in teknik katkıları ile yazılmış kitapda çok tanıdık isim bulacaksınız.

Haftanın Kitabı Güve Bir Türkiye Filmi Tuncay Mollaveisoğlu

Aşağıda kitapda yer alan çok çarpıcı bölümleri sizlerle paylaşıyoruz.

Vurgunları soruşturmanın bile bir vurgun fırsatı yarattığını, Ziraat Bankası’nın yurtdışı birimleri ile ilgili iddiaları soruşturmak için Almanya’ya giden 5 müfettiş 5 ay boyunca, dolgun harcırahlarla, lüks otellerde eşleriyle birlikte krallar gibi yaşadığını ve skandal patlayınca da, firar eder gibi Türkiye’ye dönüşleri gözler önüne serilmekte.

Frankfurt Merkez Şubesi ile diğer  8 şubeyi denetlemek üzere eşleriyle birlikte Türkiye’den Almanya’ya giden 5 müfettiş, lüks bir otele yerleşerek denetimlere başlarlar.

Ancak 200 bin markı (145 milyar lira) bulan harcırah ve lüks otel masraflarına rağmen, müfettişler 4 ay geçse de denetimi bir türlü bitiremezler.

Günde 170 mark harcırah alan 5 müfettişin bulunduğu Almanya’ya olayı araştırmak için bir müfettiş daha gönderilir.

Müfettişlerin, Almanya’daki çalışmalarına yönelik hazırlanan rapora göre ilk işleri, Ziraat Bankası Merkez Şubesi’nin beşinci katına 6 bin 500 mark değerinde klima taktırmak oldu.

Başmüfettiş Ömürhan Doğan’ın ise, çalıştığı odaya yeni telefon taktırdığı ve bunun Ziraat Bankası’na 3 bin 342 marka mal olduğu belgelendi.

Dikkatleri çeken noktalardan biri de, müfettişlerin Almanya’daki ikametgâhlarını oldukça lüks bir apart otelde seçmeleri.

Frankfurt’ta Althoff Residence Oteli diye adlandırılan dairelerde eşleriyle birlikte kalan müfettişlerin bankaya kısa zamanda 80 bin markı aşkın otel parası ödettiği belirtildi.

Bu müfettişler harcırah olarak da 70 bin markın üzerinde almışlardı.

Oysa daha önceleri Ziraat Bankası’na ait Deutsch Türkische Bank (DT Bank) ve Ziraat Bankası’nı denetime giden müfettişlerin sayısı 3’ü geçmiyordu.

Müfettişler işlerini en fazla 2-3 haftada bitirip Türkiye’ye dönüyordu.

Bu ziyaretlerde de genelde 100 marklık oteller tercih edilmişti.

DT Bank ve Ziraat Bankası, Alman yasaları gereği, her yıl denetleme kuruluşları (Wirtschaftsprüfer) tarafından denetleniyordu.

Müfettişlere ise, Türkiye bağlantılı kredilerin incelenmesi kalıyordu.

Bunların başında, Türkiye’deki firmalara piyasanın çok altında faizle kredi verilmesi geliyordu.

Ziraat Bankası’nın Türkiye’deki döviz faiz oranları %22-45 iken, Frankfurt Şubesi’nde bu oran %3-4 olarak uygulanıyordu.

Türkiye’de günde sadece 9 milyon lira (12 mark) harcırah alan müfettişlere Almanya’da 170 mark ödeniyor.

Yeme, içme ve otel masrafları da bankaya ait.

1993’ten beri Ziraat Bankası’nın Almanya şubelerini denetleyen müfettişlerin bankanın arabalarını özel işlerde kullanmaları nedeniyle banka, Alman Maliyesi tarafından 1.8 milyon mark para cezasına çarptırılmıştı.

Frankfurt Şubesi neden inceleniyordu?

Türkiye’den teftişe giden müfettişlerin Frankfurt’ta bulunma nedeni bu şubeden açılan bazı usulsüz kredilerdi.

Kula Mensucat firmasına ait bonoları 10 milyon mark daha pahalıya satın alarak bankanın zarara uğratılmağını, bu işlere aracılık eden Raif Zihnali’ye gereksiz yere 750 bin İsviçre frangı komisyon ödenmesini araştıracaklardı.

Ziraat Bankası temsilciliklerinin şubeye dönüştürülmesi sırasında fahiş tadilat masrafları yapılması ve yüksek kiralara yeni binalar tutulması da araştırılacak konulardandı.

2001 yılının Haziran ayında, 7 yılda 13 soruşturmanın açıldığı Ziraat Bankası ile ilgili bir haber ses getirmişti.

Aydınlık ve Ekonomist dergilerinde yer alan haberde, Ziraat Bankası’nın yönetim kurulu üyelerinin icraatları sıralanıyordu.

OSMAN TUNABOYLU DÖNEMİ

Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdürlük görevini sürdüren  Osman TUNABOYLU; ANASOL-D Hükümeti’nin düşürülmesine neden olan Türkbank skandalı ile ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca yapılan soruşturma sonucunda Danıştay’a gönderilen yazıda, bankaya atanmadan önce Hazine Müsteşar Yardımcısı olan adı geçenin yargılanması istenilmiştir.

Fonlandırma politikasının yetersizliği nedeniyle Ziraat Bankası ekonomik krizi tetikleyen kurum haline getirilmiştir.

Bilgisayar altyapı yolsuzluğunu görevlendirdiği müfettişler Mustafa Şimşek, Erol Canaran ve Personel Daire Başkanı Salih Çanga işbirliğiyle örtmeye çalışmış, yolsuzluğu ortaya çıkaran Basmane-İzmir Şubesi Müdürü Dr. Tevfik Fikret Uzel’i cezalandırmış ve Çorum Şubesi’ne sürmüştür.

Kula Mensucat’a eski Genel Müdür Selçuk Demiralp zamanında verilen 34 milyon dolarlık kredi tahsil edilemediği halde, kredinin tasfiyesine yönelik hukuki takibatı zamanında başlatmamıştır.

Kamuoyunda geniş yankı bulan Görev Zararı konusunda net ve doyurucu bir açıklama yapmamıştır.

Usulsüzlük ve yolsuzluk işlemleri kanıtlarıyla medyada yer alan yardımcılarını koruyarak ısrarla görevde tutmaya devam etmiştir.

Haber Editörü : Sedat DOĞRUER

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

http://www.kayserizci.com

bodrum escort