SON DAKİKA

Bu Hafta Dünyada Neler Oldu inceleme

Bu haber 03 Ağustos 2017 - 9:56 'de eklendi ve 739 views kez görüntülendi.

YENİ FBI BAŞKANI CHRISTOPHER WRA  

Rusya’nın Abd başkanlık seçimindeki rolünü soruşturan eski FBI başkanı James Comey  Trump tarafından görevinden alınmıştı.

Eski Adalet Bakanı Yardımcısı Christopher Wray  senato genel kurulunda 5 e karşı 95 oyla James Comey’in yerine FBI direktörü oldu.

 Trump, Comey’in görevine 10 Mayıs’ta ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddiaları ile ilgili soruşturmayı yönetirken görevden alınması sonrasında kamuoyunda Rusya tartışmalarına yol açmıştı.

 Comey için yaptığı basın toplantısında “İşini iyi yapmıyordu. Bu kadar basit” ifadesini kullanmıştı.

ABD İLK KEZ GERÇEKLEŞTİRDİ VE BAŞARILI OLDU

Bugüne kadar ki en büyük uçak gemisinden elektromanyetik sistem EMALS’la kalkan bir süper jet, inerken de aynı sistemi kullandı.

USS  Gerald R. Ford’dan havalanan F/A-18F Super Hornet  jetleri, ilk kez Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi’ni (EMALS) test etti.

Bu sistemle, uçağın kalkışı için belirli bir elektromanyetik enerji kullanılıyor.

Bu sistemle fırlatıcının gerekli hızlara ulaşması sağlanmakta.

Sistemin bir diğer özelliği de uçağı inişte durmasını sağlamakta.

Yapılan test geçen hafta Cuma günü Virginia kıyılarında gerçekleştirildi.

USS Gerald R. Ford, yaklaşık 13 milyar dolar maliyetiyle ABD ‘nin  bugüne kadar ki en pahalı ve en büyük uçak gemisi olması özelliğini taşımakta.

Geminin uzunluğu 350 metrenin üzerinde.

DİZEL MOTORLU ARAÇLARA YASAK GELİYOR

Stuttgart İdari Mahkemesi dizel motorlu araçların yılbaşı itibarıyla trafiğe çıkışına yasak getiriyor.

Alman Çevreyi  Koruma  Örgütü’nün talebi olan dizel motorlu araçları yasaklanması başvurusunu mahkeme haklı bularak 1 Ocak 2018 ‘den itibaren Baden- Württemberg eyalet başkantinde dizel araçlar artık trafiğe çıkamayacak. Mahkeme temyiz yolunun da açık olduğuna kararında yer verdi.

Mahkeme, karar gerekçesinde sağlığa zararlı nitrik oksit emisyonuna karşı korunma açısından gerekli olduğu ve dizel motorların emisyon azaltıcı önlemlerle takviye edilmesinin aynı sonucu veremeyeceğini belirterek; İnsan sağlığının korunmasının mülkiyet hakkının ve dizel motorlu araç sahiplerinin hareket serbestisinin korunmasından daha önemli olduğuna hükmetti.

YUNAN BASINI AÇIKLADI : 17 FETÖCÜ RODOS’A KAÇTI

Yunan Basını, fetö üyesi olduklarını tahmin ettikleri 17 Türk’ün Rodos’a kaçtıklarını yazdı.

Gözaltındaki kişilerin mahkemeye sevk edilmesi beklenmekte.

17 Türk vatandaşının Yunan makamlarından sığınma talebinde bulunduklarını; kaçak yollarla adaya gelen Türklerden 10’u erkek, 4’ü kadın 3’ü de çocuk.

Kaçakların arasında öğretmen ve doktorların da olduğu açıklandı.

15 Temmuz sonrası Yunanistan’a kaçan Türklerin sayısı 400’ü aşarken kaçakların çoğunluğunun fetö üyesi oldukları iddia edilmekte.

İran için çalışan bir hacker topluluğu Mia Ash isminde bir sahte profil oluşturdu.

Bu profil ile üst düzey yetkilileri ağına düşürdü.

Endüstriyel sırları çalma konusunda uzmanlaşan ‘Cobalt Gypsy’ isimli bir hack topluluğu espiyonaj dünyasının bir hayli eski taktiğini günümüze uyarlayarak, dünya medyasının gündemine oturan bir kadın yarattılar.

İngiliz Daily Mail gazetesine göre; Mia profilini oluşturan internet korsanları, fotoğrafı da Romanyalı bir öğrencinin sosyal medya hesabından elde ettiler.

Sosyal ağlarda yüzlerce arkadaşı olan Mia , yüksek öğrenime Londra’da başlamış.

Hedefte olan kişi için güvenilir bir kişi gibi gözüken Mia’nın, şubat ayında sosyal medyadan kaybolmadan önce, ABD, İsrail, Hindistan ve S. Arabistan’da bulunan hassas kurumlarda görev yapan üst düzey kişileri ağına düşürdüğü ve İran gibi ülkeler için çok kritik gizli bilgileri ele geçirdiği ortaya çıktı.

BİR MİLYON OY MANİPÜLASYON İDDİASI

Smartmatic şirketinin CEO’su Pazar günü yapılan seçimlerdeki gerçek katılım rakamlarıyla, yetkililer tarafından açıklanan rakamlar arasında en az 1 milyon oyluk fark olduğunu duyurdu.

Şirket 2004’ten beri Venezuela’daki seçim sistemini yönetmekte.

 Venezuela, geçtiğimiz Pazar günü yapılan tartışmalı Kurucu Meclis seçimlerini konuşmaya  devam ediyor.

Maduro hükümeti seçimlerde yüzde 41 katılım oranıyla 8 milyon kişinin oy kullandığını açıklasa da, şirketin CEO’su Antonio Mugica yaptığı açıklamada, “Hiçbir şüphe olmadan, biliyoruz ki, Kurucu Meclis seçimlerindeki katılım rakamları manipüle edildi.

Tahminimiz, gerçek rakamla yetkililer tarafından açıklanan rakam arasında en az 1 milyon oyluk fark var.” ifadelerini kullandı.

Venezuela’da muhalefetin boykot ettiği seçimlerin ardından, muhalefet temsilcileri hükümet tarafından açıklanan 8 milyonluk katılım rakamının 2-3 milyon dolaylarında olduğunu iddia etmişti.

 

Haber Editörü : Sedat DOĞRUER

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

http://www.kayserizci.com

bodrum escort