SON DAKİKA

Bilişim Çağı ve İnternet

Bu haber 16 Temmuz 2017 - 12:55 'de eklendi ve 811 views kez görüntülendi.

Bilişim Çağı ve İnternet

Çağımızın en büyük nimetlerinden olan internet, gelişen dünyaya ayak uydurmak ve güncel en yeni verilere ulaşmanın en etkin aracıdır.

Bunu kabul etmemek mümkün değil.

Gelişmekte olan yeni bilgileri elde edebilmek, dünyanın dört bir yanından haber alabilmenin en kısa ve hızlı aracı olan internet ve sosyal ağlar insanoğluna sunulan en büyük nimet olmakla beraber, bunu amacı dışında kullanılma olasılığı, kötü fikirli insanlarında bu ulaşım ağını kendi amaçlarına uygun kullanmaya çalışmaları günümüzün en büyük problemlerindendir.

Yadsınamayan ve en tehlikeli olan kısmına gelince, internet ve sosyal ağlar çocuklarımızın da ellerinin altında olmasından mütevellit, kötü niyetli insanların vereceği zararlar birkaç katı daha artarken, insanların hayatlarında onarılamayan yaralar bırakmaya ve tehlikenin katsayısını arttırmaktadır.

Ebeveynlerin, internet başındaki çocuklarına daha özenli ve dikkatli yaklaşması gerekmektedir.

Unutmayalım; tehlike artık kapımızda değil, evlerimizin, parmaklarımızın ucunda yanıbaşımızda içimizde.

Dünyada yapılan araştırmalarda insanların günlük hayatlarının 1/3’ten fazla zamanını alan internet ve sosyal ağlar kurulum amacının dışında kullanıyor ve bizler öz benliğimize dönüp kendimizi hangi yönde kullandığımızı sorgulamıyorsak, yaşadığımız dünyaya ayak uydurduğumuzu iddia edemeyiz.

Örneğin; bu hafta içerisinde dünyada gelişmekte olan sanayi ürünlerinin kaç tanesini araştırmış, hangi bilim adamının araştırmalarını okumuş, hangi köşe yazarının bu haftaki gündem yazısını okuduğumuzu sorgulamışız.

Ya da dünyada silah endüstrisindeki gelişmelerin, ilaç endüstrisinde yeni bulunan ilaç üretiminin, en önemlisi kendi ülkemizdeki tarım ve hayvancılıkta yaşanan sıkıntıların ne düzeyde olduğuna bakmışız…

Bu ve bu tip sorgulamaların yapılmadığı, öğrenime ve bilgiye her yönüyle açık platformda, sorgulama ve araştırmalarımız sadece birkaç sosyal ağda kalakalmış oluyorsak, bence internet kullanımı ehliyet verilmek suretiyle kullanılmalı.

Kullanılmalı ki; en azından yaşları küçük çocuklarımızı kötü emelli insanlardan koruyalım..

Amacından ve ideolojisinden uzaklaşmış her nimet ne olursa olsun insana zarar verir lütfen bunu unutmayalım, unutturmayalım.

Bizlerin şiarı ulu önderimizin dediği gibi;’’ İlim, fen ve ihtisas nerede varsa, sanayi nerede varsa, gidip öğrenmeye mecburuz’’ (MUSTAFA KEMAL ATATÜRK)…

Önceliklerimizi bu mihmal üzerine oturtturup, özen göstermeliyiz.

Zeynep Karabulut

 

Avatar
Zeynep Karabulut (ahuZar)z.karabulut@bihabermedya.com
Merhaba Blog'un bana ayrılan bölümüne hoş geldiniz : Ben naçizane edebiyat sevdalısı Zeynep Karabulut : Nam-ı diğer ahuZar. Uzun zamandır yazdığım yazılarımı siz dostlarla paylaşmanın zamanı geldiğini düşünüp bir adım attım. Umarım çok güzel şey ler paylaşıp, güzel hatıralarla anacağınız bir bölüm olur. Saygılarımla

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.