SON DAKİKA

bihaber

Bu haber 10 Temmuz 2017 - 2:35 'de eklendi ve 2.583 views kez görüntülendi.

bihaber nedir ? bihaber ne demek ? bihaber nasıl yazılır ?

Dilimize de geçen bazı Arapça kelimelerde yer alan bi eki, kendinden sonra gelen kelimeyi olumsuz kılar. Bihaber kelimesi de bu tür kullanım için uygun bir örnektir. Habersiz, bilgisiz, haberi ve bilgisi olmayan anlamına gelen bihaber de, tıpkı biimla (imlasız) kelimesi gibi -bi ekinin olumsuz etkilediği kelimeler arasında yer alır.

Kullanıldığı yerlerden örnek;

1. Habersiz, bilgisiz: “Kimisi maişet derdine düşmüş / Rahattan bihaber” –C. S. Tarancı. 2. zf. Habersiz bir biçimde: “Hoyratça ayrılan yolları, birbirlerinden tamamen bihaber katettikleri gençlik dönemlerinin ardından, Cemal’in beklenmedik dönüşüyle yeniden kesişivermişti.” –E. Şafak bihabermedya

Bihaber kelimesini yanlış yazmamak için doğru kullanımını aşağıda görebilirsiniz.
porno izle
Doğru yazımı:

birhaber (Yanlış kullanım)

bir haber (Yanlış kullanım)

bihaber ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Zavallı çocuk, annesinin başına gelenlerden bihaber etrafa gülücük saçıyordu. Eninde sonunda acı gerçeği öğrendiğinde o gülen yüzden eser kalmayacaktır.

“Habersiz”, “bilgisiz” anlamına gelen ve başına aldığı “bi” olumsuz eki ile “haber” sözcüğünü olumsuzlayan “bihaber” sözcüğü yazım yanlışı sıklıkla yapılan bir sözcüktür ve genellikle “birhaber” ya da nadiren “bir haber” biçiminde yazılmaktadır.

Müzik grubu Vega’nın Tatlı Sert isimli albümlerinin güzel parçalarından birin adı olan Bihaber için bir video hazırlanmış.

Sen elbette bu konudan bihaber yaşayıp gidiyorsun, ama eninde sonunda sana da ulaşacaklar.

Seçmenin büyük bir kısmı, muhalefetin dile getirdiği pek çok yolsuzluk soruşturmasından bihaber olmanın yanı sıra, bu konuda yapılan yayınlara da ilgisizdir.

Bence o söylediği gibi bihaber değil, tam olarak biliyor ve hatta kendisi yönetiyor bu sorumsuz saldırganca davranışları.

Ah yazık! Toplumun tamamı savaş boyunca toplama kamplarında meydana gelen soykırımdan bihaber, güllük güneşlik bir ülkede yaşayıp gidiyorlarmış da, Amerikalılar, Ruslar, İngilizler birden bire ortaya çıkıp ülkelerini işgal etmişlermiş.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.