SON DAKİKA

Apandisit Patlaması Nedir?

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 23:35 'de eklendi ve 424 views kez görüntülendi.

Apandisit Patlaması Nedir?

Apandis karnın sağ alt kısmında yer alan kalın bağırsağın başlangıcı ile kör bağırsağın uç kısmını birleştiren parmağı anımsatan bir organdır.

Genellikle 6-9 cm uzunluğunda olan apandistin vücuttaki temel görevi tam olarak bilinmemektedir.

Bu nedenle apandisit nedir sorusuna net olarak verebileceğimiz cevap apandistin kök kısmındaki tıkanma ve iltihaplanma nedeniyle oluşan bir hastalıktır diyebiliriz.

Apandisit her yaşta insanda görülebilme riski olan bir rahatsızlık olması ile birlikte daha çok 10-30 yaş aralığında görülmektedir.

Apandisitin Belirtileri

  • Apandistin en yaygın görülen belirtisi karın bölgesinde oluşan şiddetli ağrılardır. Göbek deliğinin çevresinde oluşan bu ağrılar karnın sağ bölgesine doğru yayılarak yoğunlaşmaktadır.
  • Karın bölgesinde oluşan ağrının yanı sıra mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, ishal, kabızlık ve gaz sorunu da görülebilir.
  • Apandisit belirtileri arasında hastaların %90’ında görülen bir belirti de iştahsızlıktır. Hasta aç olduğunu hissetse dahi canı bir şey yemek istemez.

Apandisit kolayca tedavi edilebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen apandisit patlaması hayati açıdan oldukça ciddi bir durumdur.

Bu nedenle belirtilere dikkat edilmeli ve karın bölgesindeki ağrı dikkate alınmalıdır.

Karnın sağ alt kısmında bağlayan ağrının giderek şiddetlenmesi ve bıçak gibi batma hissi vermesi ile birlikte acil olarak hekime başvurmak gerekir.

Karın bölgenize hafifçe bastırdığınızda bu hafifçe dokunuş bile canınızı acıtıyorsa kısa sürede doktorunuza başvurmalısınız.

Bununla birlikte apandisit ağrısının diğer bir belirtisi ise kıvrılarak uzandığınızda ağrının hafiflemesidir.

Selçuk Softa

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.