SON DAKİKA

12 Eylül Anlayışı ve Adalet Mitingi

Bu haber 21 Temmuz 2017 - 0:03 'de eklendi ve 754 views kez görüntülendi.

12 Eylül Anlayışı ve Adalet Mitingi

12 Eylül döneminin 1983 tarihli Siyasi Partiler Yasasında (SPY), barolar ve Türkiye Barolar Birliği gibi, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile siyasi partilerin ilişki ve işbirliğinde bulunmaları yasaklanmıştı.

Ayrıca siyasi partilerle bu kuruluşların ortak hareket etmesi de yasaklanmıştı.

Bu yasaklara uymamanın yaptırımı da hapis cezası olarak öngörülmüştü.

12 Eylül anlayışını yansıtan bu yasada, 12 Eylülün de herhangi bir biçimde eleştirilmesi de yasaklanmış ve bu yasağa uymamanın da yaptırımı yine hapis cezası olarak öngörülmüştü.

1999 yılında demokratikleşme kapsamında SPY’nda yapılan değişikliklerle, gerek meslek kuruluşlarına ilişkin yasaklama getiren SPY’nın 92 nci maddesi, gerekse 12 Eylülün de her hangi bir şekilde eleştirilmesini yasaklayan SPY’nin 97 maddesi kaldırıldı.

Baroların ve Türkiye barolar Birliğinin halkı aydınlatmak, hukuksal gerçekleri ortaya koymak yönünde toplumsal sorumlulukları vardır.

Bu nedenle, hukuk, yargı, adalet gibi konulardaki haksızlıkların giderilmesinde, toplumu aydınlatmak, halkla yanyana gelmek, öncü olmak, kenarda kalmamak varlık nedenleri gereğidir.

Türkiyede yargı bağımsızlığına yönelen saldırılar nedeniyle, yargı organlarının siyasi iktidar karşısında etkin bir güvence oluşturduğunu söylemek zordur.

Yargıya olan güven, Cumhuriyet tarihi boyunca hiç bir dönemde bu kadar azalmamıştır.
Adalet duygusunun en üst düzeyde zedelendiği bir dönem yaşanmaktadır.
Basın ve yargı, iktidarın sesi ve silahı durumuna getirilmekle, basın özgürlüğüne ve yargı bağımsızlığına en ağır saldırılar gerçekleşmektedir.

Hukuk ve demokrasi darbe dönemlerinde bile bu duruma düşürülmemiştir.

Cumhuriyet ve nitelikleri her yönüyle saldırı altındadır.

Böyle bir dönemde halkın katılımı ile gerçekleşen adalet yürüyüşü ve mitingi son derece anlamlıdır.

Baroların verdiği destek son derece anlamlıdır.

Katılmayanlara da kişisel görüşleri olarak elbette saygı göstermek gerekmektedir.

Ancak katılım sağlamayan barolar ve TBB’nin bu durumu, kiişisel tercihleri yerine, hukukun gereği gibi sunmaları asla kabul edilemez.

Katılmamanın gerekçe ve dayanağı 12 Eylül anlayışında yer almaktadır ki, o da 1999 yılında mevzuattan çıkarılmıştır.

Herşeyin iktidarın kuşatması altına alındığı bir dönemde, adalet ancak halkla beraber olarak, halkın gücünü hissettirip, bu zincirlerin kırılmasıyla söz konusu olabilecektir.

Ömer Faruk Eminağaoğluo.f.eminagaoglu@bihabermedya.com
Şavşat, 1967 doğumlu. Yüksek öğrenimini AÜ Hukuk Fakültesi'nde yaptı. 1989'da Ankara adli yargı yargıç adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Bandırma Cumhuriyet Savcısı, Delice Yargıcı, Yargıtay Yargıcı olduktan sonra 2001'de Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. 26.6.2006'da kurulan Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nin (YARSAV) kurucu başkanı oldu. YARSAV'ın ilk kongresinde genel başkanlığa seçildi. Hukuk konularında pek çok makalesi yayımlandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.